NYUGODT SZÍVVEL, NYÁRON IS!
A NYÁR VESZÉLYEI
A nyári időszak legnagyobb kockázata a szervezetet megterhelő időjárás: a nyári meleg és a magas páratartalom növeli a test hőterhelését, ami túlzott izzadáshoz és elektrolitvesztéshez vezethet. A szívnek keményebben kell dolgoznia a test hőszabályozásához, hűtéséhez, ami megnövekedett pulzusszámot eredményezhet. Melegben az erek kitágulnak, aminek hatására a vérnyomás csökkenhet. A tágulás hatására, ha az erek nem elég rugalmasak - ami magas vérnyomástól szenvedőknél igen gyakori - reflexes érösszehúzódás indulhat el. Az ingadozó vagy a túl alacsony vérnyomás könnyen rosszullétet, ájulást okozhat. A vérnyomás drasztikus változása pedig növelheti a szívinfarktus és a stroke rizikóját.
Nagy melegben a hőguta és a hő kimerülés komoly egészségügyi veszélyt jelenthet. A dehidratáció kockázata megnő, mivel a melegben könnyebben kiszáradhat a test. Ehhez hozzájárul a fokozott fizikai aktivitás (egész napos városnézés, strandolás, vagy csak a kertben munkával töltött nap) és az egészségtelen étkezési szokások, mint például a grillezett húsok, magas sótartalmú ételek, édességek és az alkohol fogyasztása, ami további terhelést jelenthet a szív és érrendszernek.
Így éljük túl a kánikulát!
HIDRATÁLJUNK!
A megfelelő hidratálás a nyári hónapokban hatványozottan fontos. Víz mellett erre legalkalmasabbak az ízesítés nélküli gyógyteák, melyekkel szív és érrendszerünk egészségét is támogathatjuk. Különösen fontos a folyadék és az elektrolitok pótlására figyelni, ha intenzív fizikai aktivitást végzünk!
EGYÜNK KÖNNYŰ, EGÉSZSÉGES ÉTELEKET!
A nyári melegben talán könnyebb betartani az egészséges étkezés szabályait. Fogyasszunk szívbarát ételeket, együnk sok zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonákat, egészséges zsírokat, fehér húsokat és halakat!
MARADJUNK AKTÍVAK!
Ne a legnagyobb melegben végezzünk kimerítő edzéseket! Válasszunk inkább könnyed, alacsony intenzitású mozgásformákat, mint a séta, úszás, kerékpározás. Ha rendszeresen végezzük ezeket, anélkül segítik a keringést, hogy az túlzott terhelést jelentene a szívre.
NE STRESSZELJÜNK!
Bár a nyaralásnak nem az idegeskedésről kellene szólnia, tudjuk, hogy rengeteg stresszhatás érheti az embert ilyenkor is. Figyeljünk a stresszkezelésre ugyanúgy, mint máskor! A relaxációs technikák, a jóga, a meditáció segíthetnek csökkenteni a stresszt és támogatni a szív egészségét.
Gyógynövények a szív egészségéért
- A galagonyát évszázadok óta használják a szívproblémák kezelésére. A szívizomra hat, az összehúzódás és a pihenési időszak meghosszabbításával, javítva a szívkoszorúérben a véráramlást, növelve a szívteljesítményt és csökkentve az oxigénfogyasztást. Hatóanyagai védik a szívizmot a káros szabad gyököktől, tágítják a perifériás ereket.
- A fokhagyma széles körben, az ókor óta alkalmazott fűszer. Rendszeres fogyasztása segíthet csökkenteni a vérnyomást és a koleszterinszintet, lassíthatja az érelmeszesedést, ezáltal hozzájárul a szív- és érrendszer egészségéhez.
- Fűszernövényként alkalmazzák széles körben a medvehagymát, pedig szív és érrendszeri hatása a fokhagymáéhoz hasonló. Segít fenntartani a szív és az erek egészséges működését. Laboratóriumi vizsgálatokban kivonata gátolta a vérlemezke aggregációt, ezzel csökkentve a vérrögök kialakulásának esélyét.
- Az olajfa levele elősegíti a normál vérnyomás fenntartását, eredményes használatát ezen a területen számos klinikai vizsgálat alátámasztja. Az olajfalevél-kivonatot szedőknél a vérnyomás-csökkenésen túl a vér triglicerid-szintjének csökkenését is megfigyelték.
- A fehér fagyöngy népgyógyászatban alkalmazott vérnyomáscsökkentő hatását több kutatás is igazolja. Úgy fejti ki pozitív hatását a szív és az érrendszerre, hogy ellazítja az erekben lévő simaizmokat. Az eredmények alapján a szubjektív tünetek javulásában is segít (általános közérzet, fejfájás, kimerültség, szédülés stb.).
- A mezei zsurló segíti az artériák és koszorúerek rugalmasságának megőrzését. A benne lévő kávésav-származékok révén csökken az érfalak feszültsége, a kovasavban lévő szilícium pedig csökkentheti a vér koleszterinszintjét és gátolhatja az érelmeszesedés kialakulását.
További gyógynövények, amik támogatják a szív és érrendszert és az egészséges vérnyomást.
Mit tegyenek a krónikus betegek?
A fenti ajánlásokon túl fontos, hogy a krónikus szív és érrendszeri betegséggel élők csak orvosi ajánlásra változtassanak gyógyszereik adagolásán, szedésén! A gyógyszert szedőknél az időbeli rendszeresség is kulcs a rosszullétek ellen: érdemes mindig ugyanabban az időpontban beszedni a készítményeket. A magas vérnyomással küzdők ilyenkor a megszokottnál gyakrabban mérjék vérnyomásukat, hiszen állapotuk csak így követhető pontosan nyomon. Alacsony vérnyomás okozta szédülés esetén irány az ágy! Nyugodt, mély légzés, felpolcolt lábak segítenek megoldani a rosszullétet. A magnézium segíti a szívizom munkáját, így vérnyomás értékeit is normalizálja. Krónikus szívbetegeknek így különösen fontos a magnéziumpótlás nyáron.
Összességében elmondható, hogy a gyógynövények használata, az egészséges táplálkozás, a rendszeres testmozgás és a stresszkezelés a nyári időszakban különösen fontos a szív optimális működéséhez, de az odafigyelés az év többi napján is kifizetődő lesz!
dr. Kindlovits Sára
fitoterapeuta